fbpx

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, günümüz teknolojik gelişmeleriyle evrimleşen pazarlama koşullarının, elektronik ortamlardaki farklı ve modern şekilde ürün ve hizmet pazarlamasına verilen isimdir. Bir başka değişle bir marka ya da firmanın sunmuş olduğu ürün ve hizmetin hedef kitleye satın aldırma sürecine verilen bir addır.

Temel manada dijital kelimesinin anlamına bakacak olursak “sayısal” anlamı karşımıza çıkacaktır. Sayısal olarak tabir edilen bu kavram özellikle 90’lı yıllardaki internet ağının oluşması sonucu meydana gelmiş olup web dünyası olarak tabir edilen ve kendisine özgü araçları olan sanal bir sahadır.

Digital marketing kelimenin orijinal çıkış merkezi olup, web dünyasının teknolojik ve sosyal gelişim süreçleriyle kendi içinde evrimleşmiş ve halen de doğrusal bir gelişim süreci içindedir.

Bu sistemde klasik pazarlama yöntemlerinden olan gazete, dergi, radyo, televizyon gibi araçlar yerine web siteleri, internet reklamcılığı, mobil pazarlama, sosyal medya reklamcılığı, blog postları, infografiklerde online pr çalışmaları, online broşür ve kataloglar vb mecralarda yapılan satış teknikleri kullanılır.

dijital pazarlama nedir

Dijital Pazarlamanın Amacı Nedir? Ne Tür Stratejiler Kullanılır?

Dijital pazarlamada ki temel amaç en yüksek hedef kitleye, en etkili şekilde ulaşıp interaktif bir ortam sağlayarak iletişim döngüsünü sürekli tutarak, hem marka bilinirliği bilincini yaratma; hem de hedef kitle ile sürekli satın alma algısı oluşturmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için “Marketing Funnel” stratejisi uygulanır. Peki Nedir? Bu Marketing Funnel uygulaması ne gibi basamakları vardır?

Ekonomi biliminde “Pazar” yani alıcı ile satıcı buluştuğu yer sistemin temel noktasıdır. Bizler bunu arz ve talebin meydana geldiği yer olarak tanımlarız. Arz ve talep kesiştiği noktada satış bir başka değişle satın alım gerçekleşir.

Bu satın alma işleminin oluşum süreci aşağıda bahsedeceğimiz aşamalardan gerçekleşmektedir. Marketing Funnel: Satılması planlanan ilgili hizmet ve ürünün hedef kitleye en başından sonuna kadar farklı nitelik ve niceliksel stratejilerle pazarlanıp sunulmasına verilen isimdir. Pazarlama biliminde yukarıda bahsetmiş olduğumuz marketing funnel uygulaması çeşitli katmanlardan oluşur bunları aşağıda bulabilirsiniz?

Marketing Funnel Aşama ve Yöntemleri Nelerdir?

marka bilinirligi asamasi

Dijital Pazarlama Teknik ve Süreçleri Nelerdir?

Dijital pazarlama kendisine özgü farklı birçok tekniğe sahiptir. Bu teknikler içerisinde yer alan uygulamalar da belirli süreçlerle gerçekleştirilmektedir.  Öncellikle dijital pazarlama teknikleri nelerdir başlıklar şeklinde onlara göz atalım.

 • 1) Seo ( Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu: Sitenizi belirli hedef kelimelerde Google’da daha yüksek sıralara çıkarmak için yapılan optimize işlemine denir.
 • 2) Sem ( Search Engine Marketing) Arama Motoru Pazarlaması: Markanızı arama motorlarında çeşitli reklam ve kampanyalarla pazarlamasına işlemine verilen isimdir.
 • 3)İçerik Pazarlama: Marka bilinci yaratma, siteye trafik sağlama, potansiyel müşteri bulma veya yeni müşteriler meydana getirmek amacıyla içeriklerin hazırlanması ve sunumu.
 • 4) Sosyal Medya Pazarlamacılığı: Sosyal ağlar üzerinden yeni müşteriler bulmak ve marka, ürün, hizmet tanıtımı yapmak amacıyla oluşturulan trafik,post, kampanya ve promosyon çalışmalarına denir.
 • 5)Inbound Pazarlama: Üretilen özgün içerikler ile bununların sunumu sonrası müşteriyi cezbetmet yeni müşterilerin ilgili oldukları içeriğe odaklanarak sizleri bulması olarak tanımlanır.
 • 6) Mail Marketing: Genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmak için kullanılır; ayrıca tüketicileri işletmenizin web sitesine yönlendirmenizi sağlar.
 • 7) Online Pr Çalışmaları: Bloglar, dijital yayınlar, marka bilinirliği çalışmaları.

Marka Bilinirliği Oluşturma

Brand Awareness

Marka Bilinirliği Oluşturma (Brand Awareness): Her şey den önce bir marka ürün ve hizmetinin tanıtımını yapmadan önce kendisini hedef kitleye sunmalıdır. Pazara sıfırdan giren bir şirket x mecrasında yer alıyorsa o alanda bulunan rakiplerinden fark yaratacak ve onu ön plana alacak şekilde bir algı operasyonu yaparak kendi marketing kampanyasını yürütmelidir.

İlgili mecradaki diğer rakipleri gibi halk yani hedef kitle üzerinden firmanın ismi marka bilinci en doğru tekniklerle oluşturulmalıdır. Marka bilinirliği, zaman, para son olarak da emek ve profesyonellik isteyen zorlu bir süreçtir. Çünkü kimse tanımadığı bir firmanın ürün ve hizmetini kullanmak istemez ve kullanmaz.

Örnek birçok kağıt mendil vardır. Ancak herkes bakkala gidince “Selpak var mı” der. Artık Selpak marka bilincini oluşturduğu gibi kalıcı nitelik taşıyan bir meta haline gelmiştir. Bu örnek gibi Pimapen ısı camlarını da verebiliriz. Aslında sistemin adı ısı camdır. Ancak Pimapen ismi markalaşmış sektörde zirve haline gelip ikon şekline dönüşmüştür. Tabii ki her firma bu örnekler gibi kalıcı hafızamızda sektörel bir ikon olamaz ancak ilgili firma kendi alanında istenilen şekilde ürün ve hizmet satabilmesi adına kendisini en iyi şekilde pazarlamalı ve zihinlerde bu bilinci oluşturmalıdır.

Marketing funnel aşamasının ilk basamağı olan marka bilinci oluşturma, pazara açılan yeni firmaların ya da ilgili firmanın yeni hizmet ve ürününü tanıtması açısından ilk ve en önemli basamaktır. Klasik pazarlamada dergi ve gazete reklamları, televizyon reklamları, promosyon kuponları vb gibi.

Dijital pazarlamada ise sosyal medya kanallarında yapılan reklamlar: Örnek vermek gerekirse facebook erişim ve etkileşim reklamları, ürün bazlı görsel ve video paylaşımları, instagram post ve story paylaşımları, trend olan blog sitelerinde marka lansmanları, e katalog sunum ve reklamları vb işlemler bunlara örnek verilebilir.

İlgi Uyandırma

Interest Phase

ilgi uyandirma

ilgi uyandirma

Marketing Funnel yani dijital pazarlama sisteminin basamaklarından ikincisi ise ilgili firmanın ürün ve hizmetinin tanıtımı sonrası o ürün ya da hizmet ile ilgili rakiplerinden farkını ortaya koyma, ayrıcalıklarını gösterme, öne çıkan özelliklerinin detaylıca hedef kitleye anlatarak düzenli ve teknik manada kapsamlı bir ilgi uyandırma işlemlerinin tümünü kapsayan sürecin adıdır.

Örnek vermek gerekirse “Pimapen ile sıcak yuvanızı daha da ısıtın.” “Tüm ısı camlarımız çift kat ses ve ısı duvarı ile izole edilerek rakiplerimize göre daha kaliteli.” “Artık hem daha sessiz ve hem de daha sıcak bir yuvanız olacak!” gibi bir sloganla ortaya çıkan marka sektörel rakiplerinin önüne daha iyi ses ve ısı yalıtımı işlemlerini ortaya koyarak fark yaratmaktadır.

Bir diğer örnek çocuk bezi markaları klasmanında prima ve molped markası arasındaki sloganlarla ortaya çıkmaktadır. 90’lı yılların tekel markası olan prima’nın tekel piyasa anlayışını kırmak isteyen molped çocuk bezi kendisine özgü şu sloganları kullanmıştır.

“Molped ile çocuklarınız artık çok daha rahat uyuyacak.” “Hem kuru hem mutlu çocuklar.”  “Çift kat su emme ile tahriş olmayan ciltler” gibi. Bu tarz motto ve sloganlar ile hedef kitle olan anne ve babaların ilgisi tam olarak uyandırılmıştır. Unutulmamalıdır ki marketing tunnel sekmesinin ilgi aşaması tüketiciyi cezbetme ve fikir manipülasyonu açısından büyük önem arz eder.

Değerlendirme

Consideration Phase

degerlendirme asamasi

degerlendirme asamasi

Bu sekmede artık tüketici ilgili markayı tanıyor ve onun ürün ve hizmetine dair çeşitli reklamları ile zihninde ona dair bir fikir alışverişi içinde yer almaktadır. Karar alma aşamasından bir önceki bu aşama da tüketici kendi bütçesi ile diğer markalar arasında Pazarda bir kıyaslamaya gitmektedir.

Bir tür zihin cim lastiği olan bu süreçte ekonomik anlamda kar ve zararların; artı ve eksilerin değerlendirme aşaması yer alırken kişi alım öncesi arz talep eğrisinde uygun kararı vererek bütçe doğrusunu aklına yatan marka ile şekillendirmedir.

Hedef kitle de oluşturulan zihinsel viral algı artık onu satın alma öncesinde son bir değerlendirmeye götürmektedir. Bir diğer değişle satın alma karar eğrisi artık tamamlanmıştır.

Karar Alma

Decision Phase

Markamız başından beri gerçekleştirdiği doğru dijital pazarlama stratejileri ile sunmuş olduğu ürün ve hizmeti kişide karar alma aşamasına getirmiş.

Tüm değerlendirmeler yapılmış. Konuya dair detaylar diğer markalarla araştırılmış.

Zihinde temel taslak ve avantajlar mercek altına alınmıştır. Böylece son aşama olan satın alma zamanı ticari sekmede karşımıza çıkmaktadır.

marketing funnel schema

marketing funnel schema

Satın Alma Aşaması

Purchase Phase

satin alma asamasi

satin alma asamasi

Yukarıda anlatmış olduğumuz tüm temel Pazar strateji ve teknikleri sonrası hedef ile uygun ortamda doğru kodlanan mesajlar, ilgili kanallarda en interaktif şekilde kişiye sunulmuş ve satın alma sürecine girilmiştir.

Artık kullanıcı tüm kampanya ve promosyonlar sonucunda arzu ettiği ürünü almış bulunmaktadır. Bundan sonraki aşama ise satın alma işlemi gerçekleştiren kişiyi ilgili marka ve ürün ya da hizmetine daimi olarak bağlamak ve dönüşüm oranlarını değerlendirmek ve ürünleri yeniden pazarlamaktır.

Unutulmamalıdır ki bir ürünün pazarda tutundurma eğrisi denilen bir tabir vardır. Bunu açıklamak gerekirse zirveye çıkmak zordur. Ancak zirvede kalmak daha zordur.

Örnek vermek gerekirse; sıfırdan başlayıp doğru bir algı operasyonu dijital pazarlama teknikleriyle zirveye çıkan Kola Turka zirveye çok hızla çıkmasına rağmen orada sadece birkaç ay kalıp daha sonra adı unutulur hale gelmiştir.

Pazarlama tekniklerinin en önemli aşamalarından biri olan süreklilik yani ürünün tutunma eğrisi her markanın en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Kalıcı olamayan başarı aslında büyük bir başarısızlıktır.

Dijital pazarlamanın temel hedefi hem niteliksel hem de niceliksel manada daimi süreklilik arz etmesidir.

Dönüşüm Aşaması

Conversion Phase

donusum asamasi

donusum asamasi

Dönüşüm sekmesi başından beri yapılan tüm reklam çalışmalarının ne kadar başarı sağladığının tespit edilmesi sürecine verilen isimdir.

Markamızı nasıl tanıttık? Hedef kitlede nasıl bir algı ve ilgi uyandırdık? Kitlemiz ona sunulanlar karşısında ne tür bir tepki verdi?

Tüketici ile doğru pazarda buluştuk mu? Tüketici ne gibi bir satın alma şekli ortaya koydu?

Farklı opsiyonlar karşısından bize olan tepkisi nasıldı? Tüketici karar almaya iten nedenler neydi? Tüketici satın alım sonucunda ne gibi bir tepki ortaya koydu?

Hedef kitleyi yeniden nasıl kazanabiliriz? Ne tür bir kampanya ile hedef kitleyi elimizde tutabilir bir sonraki kampanyamızda onu cezbedecek neler sunmalıyız?

Tüketicinin bize olan sadakati ne kadar? Marka olarak hedef kitlede güven oluşturduk mu? Gibi soruların cevaplarının aradığı niteliksel ve niceliksel satış oranlarının incelediği bir sekmedir bu aşama.

Yeniden Satın Alma

Repurchase Phase

Dijital pazarlama tekniklerinin son aşaması olan bu kısımda yeniden pazarlanan ürün artık yeniden satın alma işlemine girer ve süreç böylece tamamlanır. Marketing Funnel olarak tanımlanan dijital pazarlama strateji aşamalarının son kısmı ile arz ve talep eğrisi tam olarak bütünleşir.

Yeniden Pazarlama

Remarketing Phase

Markanın ilgili ürün ya da hizmeti ona ilgi gösteren hedef kitleye yeni promasyonlar veya ek özellikler ile yeniden pazarlamasına verilen isimdir. Daha önce ilgi gösteren ancak alım yapmayan ya da alım yapan ama ilgisi devam eden kişileri tekrar satın alma opsiyonuna götüren görsel imajinasyonu yenileyerek zihni ve algıyı sürekli aktif tutan dijital pazarlamanın en hassas noktalarından biridir.

Örnek vermek gerekirse; gittigidiyor.com sitesine girdiniz bir ürüne baktınız ancak satın alma işlemi yapmadınız veya sepete eklemenize rağmen almadan çıktınız. İlgili firmanın o x ürününü size tekrar mail marketing veya sms marketing gibi sistemlerle önünüze getirmesine verilen bir uygulamadır.

Son yıllarda ülkemizde birçok kurumsal marka tarafından yeniden pazarlama işlemi uygulamaktadır. Dijital pazarlama tekniklerinin de en büyük önem arz eden kısımlarından biridir. Bu teknikle firmalar cirolarının yüzde 25 daha fazla arttırmaktadır.

Bu kısımda en önemli ayırt edici faktör yeniden pazarlama işlemi uygulanırken tüketiciyi bunaltmamak ve ona sürekli enformasyon bombardımanına tutmamak gerekir. Aksi taktirde kullanıcıyı tamamen kaybedebiliriz. Bir diğer tabirle kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.

Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

 1. Affiliate marketing: Pazarlama/satış ortaklığı
 2. Bounce rate: Siteden hemen çıkma oranı
 3. B2B marketing: Şirketler arası pazarlama
 4. B2C marketing: Şirket-tüketici arasındaki pazarlama
 5. Click/clickthrough rate (CTR): Tıklama oranı
 6. Completion rate (CR): Video reklamların ne kadarının izlendiğinin oranı
 7. Consumer/user generated content (UGC): Kullanıcı/tüketici tarafından üretilmiş içerik
 8. Contextual advertising: Bağlamsal reklam
 9. Conversion rate: Dönüşüm oranı
 10. Cost per action (CPA): Eylem başı maliyet
 1. Cost per click (CPC): Tıklama başı maliyet
 2. Cost per mille (CPM) : Bin gösterim başına maliyet
 3. Display advertising: Görüntüleme esasına dayalı reklamcılık
 4. Earnings per click (EPC): Tıklama başına gelir
 5. Earnings per visitor (EPV): Ziyaretçi başına gelir
 6. Frequency cap: Reklam gösterim sıklığı
 7. Gross rating point (GRP): Bir reklamın belirli bir süre içinde elde ettiği brüt izlenme
 8. Impression: Gösterim
 9. Interactive advertising :İnteraktif/Etkileşime açık reklamcılık
 10. Key performance indicator (KPI): Performans göstergesi
 1. Landing page: Hedef sayfa
 2. Pay per click (PPC): Tıklama başına ödeme
 3. Pay per impression (PPI) : Gösterim başına ödeme
 4. Pay per sale (PPS): Satış başına ödeme
 5. Premium content: Özel içerik
 6. Real time bidding (RTB): Gerçek zamanlı artırma
 7. Real time marketing (RTM): Gerçek zamanlı pazarlama
 8. Return on investment (ROI): Yatırım geri dönüşü
 9. Search engine marketing (SEM): Arama motoru pazarlaması
 10. Search engine optimization (SEO): Arama motoru optimizasyonu
 11. Unique user: Tekil kullanıcı
 12. Visit duration: Ziyaret süresi
 13. Word of mouth marketing: Ağızdan ağza yayılan pazarlama
1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tasarımmania:

Web tasarım ve yazılım sistemleri, sosyal ağ uygulamaları, seo, google adwords reklamcılığı hizmetlerini sunuyoruz.

Adres:

Adres: Zeytinlik Mahallesi, Pancar Sokak, Funda Apartmanı Daire:11 / Bakırköy / İstanbul

İletişim Bilgileri:

Telefon: 0554 791 65 45 

Mail: info@tasarimmania.com